O książce
średnia ocena: 4.50/5
Ilość ocen: 282
HARRY POTTER I ZAKON FENIKSA MK
Autor: Rowling Joanne K.
Seria: HARRY POTTER
ISBN:
83-7278-096-X
Ilość stron:
960
Wymiary:
130 x 200
Oprawa:
Miękka
Opis
Harry znów spędza nudne, przykre wakacje w domu Dursleyów. Czeka go piąty rok nauki w Hogwarcie i chciałby jak najszybciej spotkać się ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Ronem i Hermioną. Ci jednak wyrażnie go zaniedbują. Gdy Harry ma już dość wszystkiego wszystkiego postanawia jakoś zmienić swoją nieznośną sytuację, sprawy przyjmują całkiem nieoczekiwany obrót..Wygląda na to, że nowy rok nauki w Hogwarcie będzie bardzo dramatyczny? Kolejny tom przygód Harry\'ego Pottera zaskakuje niespodziewanymi zwrotami akcji, tajemnicza atmosferą i oczywiście magią.
Dyskusje
Pozostałe książki tego autora
Wszystkie książki Rowling Joanne K.
Serie z tą książką
HARRY POTTER
Seria "Harry Potter" autorstwa Joanne Kathleen Rowling opisuje przygody młodego czarodzieja w ciągu sześciu lat jego edukacji w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie oraz rok po jej przerwaniu.
Więcej
O autorze
Rowling Joanne K.
Ilość ocen: 128
średnia ocena: 4.54/5
Joanne Kathleen Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury w Anglii. Jej talent ujawniał się już od dzieciństwa, kiedy jako sześcioletnia dziewczynka napisała powieść "Królik". Co miało swój zalążek w historyjkach opowiadanych młodszej siostrze Joanne. Jak wspomina, od tamtego czasu nie przestała pisać i tworzyć nowych historii.
Kiedy była dzieckiem, jej rodzina przeprowadzała się dwukrotnie. Rodzice byli londyńczykami i zawsze chcieli zamieszkać na wsi. Po ukończeniu szkoły średniej w Tutshill , rozpoczęła studia na filologii klasycznej na Uniwersytecie Exeter, rozpoczynając naukę języka francuskiego. Spędziła rok na nauce języka w Paryżu, co umożliwiło jej po powrocie do Anglii podjąć pracę w Amnesty International jako dwujęzyczna sekretarka. Latem 1990 roku zrodził się pomysł na napisanie książki o przygodach młodego chłopca, który nie wie że jest czarodziejem.
W 1992 roku Joanne wyjechała do Portugalii, gdzie nauczała języka angielskiego. Wówczas poślubiła portugalskiego dziennikarza Jorge Arantesa, ale małżeństwo szybko zakończyło się rozwodem. Powróciła razem z córeczką Jessicą do Anglii i osiedliła się w Edinburghu, gdzie zamiast szukać nowej pracy skupiła się na dokończeniu pierwszej części książki przygód małego czarodzieja.
Pierwszy tom przygód Harrego, p.t. "Harry Potter i kamień filozoficzny" ukazał się w czerwcu 1997 roku i osiągnął prawie natychmiastowy sukces. Joanne K. Rowling została nazwana Najlepszym brytyjskim autorem książek dla dzieci roku. Porzuciła pracę nauczycielki francuskiego i poświęciła się wyłącznie pisaniu. Wtedy ogłosiła, że losy Harryego Pottera będą podzielone na siedem części.
Po sześciu latach od debiutu pierwszego tomu przygód Harryego Pottera i napisaniu kolejnych części 42-letnia Rowling jest dziś najbogatszą kobietą na Wyspach Brytyjskich, bogatszą nawet od królowej.
W grudniu 2001 r. Rowling powtórnie wyszła za mąż, za lekarza Neila Murraya. W marcu 2003 r. urodziła syna.
Przeczytali (418)
f2kc
Książki: 65
Znajomi: 1
Więcej
Aktualnie czytają (4)
Ptyśś
Książki: 15
Znajomi: 3
Więcej
Osoby planujące przeczytać (9)
KaYee
Książki: 25
Znajomi: 1
soph
Książki: 39
Znajomi: 0
Więcej
Postacie z tej książki (5)
Neville Longbottom
Jest strasznym fajtłapą, jednak wraz z biegiem wydarzeń robi się coraz bardziej odważny i zdecydowany. Jest na tym samym roku i w tym samym domu co Harry. Neville'a wychowuje babcia Augusta, gdyż jego rodzice, Alicja i Frank Longbottomowie, postradali zmysły na skutek torturowania przez Bellatriks i Rudolfa Lestrange. Znajdują się teraz w Szpitalu św. Munga.
Ronald Weasley
Jest przyjacielem Harr'ego i Hermiony. Został przydzielony do Gryffindoru tak jak wszyscy członkowie jego rodziny. Do trzeciej części posiada szczura o imieniu Parszywek. Gdy okazał się on Peterem Pettigrew, Syriusz Black kupił mu malutką sówkę, którą jego siostra nazwała Świstoświnką.
Bellatriks Lestrange
Żona Rudolfa Lestrange. Była też kuzynką Syriusza Blacka – ojca chrzestnego Harry'ego Pottera. Zawsze była okrutna i gotowa na każde poświęcenie dla swojego pana. Jedna z niewielu osób, które nie wyparły się Voldemorta. Została skazana na dożywotni pobyt w Azkabanie za doprowadzenie do szaleństwa i utraty zmysłów Alicję i Franka Longbottomów, skąd została jednak wypuszczona razem ze wspólnikami przez dementorów.
Więcej
Copyright © 2010 ooo Parkliteracki.pl sp. z o.o. Portal społecznościowy dla miłośników recenzji książek oraz dla wszystkich dla których literatrura i książki to Coś bez czego nie mogliby żyć. Wszelkie prawa zastrzeżone.